Македонското традиционално јадење со нов рецепт: Сарми од блитва

Македонското традиционално јадење со нов рецепт: Сарми од блитва

Направете вкусни сарми со лист од блитва кои имаат посебна арома која ќе ве воодушеви.

Состојки:

 • 2 снопчиња блитва
 • 300 гр мелено месо
 • 1 морков
 • 1 кромид
 • 150 гр ориз
 • 100 мл доматно пире
 • зачини
 • масло

Подготовка:

 1. Кромидот се пржи во тава, па се додава ситно сечканиот морков. Се додава и месото и се пржи додека не биде готово. Се става доматно пире, ориз и зачини и се остава се уште 5 минути да се издинста убаво.
 2. Листовите од блитва се ставаат во сад со врела вода, па се цедат и од нив се виткаат сарми со смесата.
 3. Ставете ги во тава, полијте ги со вода, и печете 30 минути на 200 степени.
 4. На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк

Емина Јаховиќ објави фотографија на Instagram и доби 12.000 комплименти

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?