Истражување: Пивскиот стомак е мит!

Истражување: Пивскиот стомак е мит!

Не постојат никакви научни докази кои докажуваат дека пиењето пиво води кон зголемување на килограмите, покажува истражувањето на британскиот нутриционист д-р Кетрин О`Саливан.

Пивото – омилен пијалак на милион мажи во светот, всушност до одредена мера е корисно, исто како виното кога се консумира со мерка, тврди истражувањето.

О `Саливан, кој е раководителка на научниот труд, смета дека преминот од секаков вид алкохол на пиво се покажало разумен начин да се започне диета. Посочува и пример – пивото има помалку калории од 100 мл. вино, па дури и од сок од портокал.

„За жал, за пивото е изградена претставата дека е висококалорично и доведува до дебелина”, коментира О`Саливан за „Тајмс”.

“Воопшто не е фер”, коментира таа.

Извештајот „Пивото и калориите – научен преглед” тврди дека пијалакот содржи витамини, влакна, антиоксиданси и минерали, што го намалува ризикот од остеопороза.

Gotvi.mk препорака е да пиете ретко и умерено. Сепак, пивото содржи и алкохол.

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Заврши „Пивофест 2016“, организаторите презадоволни – Колку пиво се испило?

Маријана главна ѕвезда на Пивофест – А, еве кој напиток за бронзен тен го препорачува!

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет

 

Преземено од Хајд Парк

singlepost_text