Вака сигурно не сте ги правеле: Печени шпагети со неодолив вкус

Вака сигурно не сте ги правеле: Печени шпагети со неодолив вкус

За сите љубители на италијанската кујна, ова е мошне интересен и необичен, но и многу вкусен рецепт за шпагети од рерна.

Состојки:

 • 220 гр шпагети
 • 1 јајце
 • 2 шолји моцарела
 • 200 гр шунка
 • 200 гр сос од домати

Подготовка:

 1. Намачкајте плех за печење со масло и загрејте ја рерната на 220 степени, а шпагетите во меѓувреме сварете ги на вообичаен начин во солена вода.
 2. Откако ќе се сварат шпагетите, исцедете ги па додадете го јајцето кое ќе го изматите, моцарелата и ставете ги во плехот.
 3. Измешајте го сосот за шпагети со шунката и прелијте со доматен сос. Ставете најгоре моцарела.
 4. Печете 15 минути и декорирајте со малку магдонос.
 5. Ви препорачуваме чаша бело вино за овој рецепт.
 6. Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо