Не смеете два пати да пиете вода од пластично шише – еве зошто

Не смеете два пати да пиете вода од пластично шише – еве зошто

Никогаш не треба да употребувате едно исто пластично шише за вода, неколку пати. Еве зошто е тоа така:ШИШЕТО Е ЛЕГЛО НА БАКТЕРИИ

Во текот на летото бактериите се шират, па посебно внимание треба да се обрне на приборот за јадење и пиење. Најопасниот дел од пластичните шишиња е делото од кој пиеме, бидејќи тоа е легло на бактерии кои ги внесуваме во усната шуплина.

ТИЕ СЕ ЗА ЕДНА УПОТРЕБА

Овие шишиња се за една употреба, оние кои се за повеќекратна се означени така на амбалажата. Наместо да го полните телото со бактерии, потребно е да го смените шишето по една употреба.

Повеќе вести на Готви.мк

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

 

 

singlepost_text