Мали тајни на големите готвачи: Ова го нема во ниедна книга со рецепти

Мали тајни на големите готвачи: Ова го нема во ниедна книга со рецепти

Ова се неколку совети и трикови од големите мајстори во кујната кои ќе ви помогнат во вашето домаќинство.Одржете го зеленчукот свеж

На полицата во фрижидер каде чувате зеленчук ставете марамче за да го апсорбира вишокот влага.

 

Уверете се дека јајцата се свежи

Ако не сте сигурни дали јајцата се тазе, ставете ги во чаша со вода и видете дали ќе останат на површината.

 

Како да не се исуши сирењето

Спречете го сушењето на сирењето, кашкавалот и другите млечни производи така што исечената страна ќе ја намачкате со путер или маргарин.

 

Ублажете го вкусот на загорено млеко

Се што треба да направите е да додадете прстофат сол. Мирисот ќе биде ублажен.

Повеќе вести на Готви.мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

singlepost_text