Летен ручек како од бајка

Летен ручек како од бајка

Во врелите летни денови се што ни треба е овошје и зеленчук кои се богати со витамини. Овој пат Gotvi.mk ви нуди супер-рецепт од печен зеленчук, кој е и вкусен и многу здрав.

Состојки:

 • 1 лук
 • 2 главици кромид
 • 2-3 тиквички
 • 2-3 компира 
 • 2-3 домати
 • 20 дг сирење
 • сол, бибер и масло
 • малку рузмарин

Подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени, а во меѓувреме во тава на оган ставете го ситно исецканиот кромид и лук да се пропржат. Исто така, зеленчукот исечете го на кругови.
 2. Се ставете во плех со хартија, наредете го зеленчукот на кругови, посипете го со кромидот и лукот, ставете малку рузмарин, масло и зачини. Одозгора изрендајте сирење.
 3. Печете половина час со фолија, и уште 15 минути без фолијата на плехот

Поврзани вести на Готви.мк

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

 

singlepost_text