Голема овошна торта без печење – задоволство за 10 минути

Голема овошна торта без печење – задоволство за 10 минути

Ананас, киви, портокал, банани, цреши…не е важно што ќе одберете како овошје. Изборот е ваш, тортата ќе биде готова за 10 минути.

Состојки:

 • 5 кисели павлаки
 • 2 кутии бисквити
 • 10 лажици шеќер
 • 1 ќесе ванилин шеќер
 • 2 лажици мед
 • Малку рум
 • 500 гр овошје по избор
 • шлаг

Подготовка:

 1. Наредете ги бисквитите во подлабок сад, а на нив наредете го овошјето по избор.
 2. Со лажица изматете ги павлаките, медот, ванилиниот шеќер, па со овој крем прелијте го овошјето.
 3. Во павлаката, за кремот да биде поцврст, додадете растопено желе. Колачот оладете го во фрижидер, украсете го со овошје, шлаг и рендана чоколада.

Повеќе десерти на Готви.мк

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?