Овесни крцкави колачиња за здрав ден

Овесни крцкави колачиња за здрав ден

Направете вкусни овесни колачиња со банана кои се одличен начин да го почнете денот здрави и свежи.

Состојки:

  • 250 гр овесни снегулки
  • 2 банани
  • 50 мл мед
  • 50 гр мелени ореви
  • малку сол
  • 130 гр путер
  • 2 лажици цимет

Подготовка:

  1. Сите состојки се мешаат во еден длабок сад, па од смесата се црпи со лажичка и се прават мали колачиња кои се ставаат на тепсија со хартија за печење.
  2. Колачињата печете ги на загреана рерна, 15 минути на 170 степени.
  3. Уживајте и гответе со љубов 🙂

Повеќе рецепти на Готви.мк

Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед

Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео)

Прочитај интересни Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

 

 

singlepost_text