Чоколаден колач од микро готов за 5 минути

Чоколаден колач од микро готов за 5 минути

Направете колач во шолја за само пет минути. Неодолив вкус од вашата микробранова.

Состојки:

 • 4 лажици брашно
 • 1 лажица прашок за печиво
 • 2 лажици какао
 • 4 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • малку сол
 • малку цимет
 • 1 јајце
 • малку маргарин
 • 2 лажици јогурт
 • 1 лажица млеко

Подготовка:

 1. Земете подлабока шолја која ќе ја собере во микро, ставете ги сувите состојки, па добро промешајте.
 2. Потоа додадете ги сите останати состојки и зачини.
 3. Сè ставете 3 минути во микро печка на најјака температура.
 4. Декорирајте со рендано чоколадо.
 5. Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат