Босански урмашици: Рецепт кој се чува од заборав

Босански урмашици: Рецепт кој се чува од заборав

Направете вкусен босански традиционален специјалитет. Босанските урмашици се меки и крцкаат во устата.

Состојки за урмашици:

 • 2 јајца
 • 2 шолји масло
 • 2 шолји шеќер
 • 2 шолји кокос
 • 3 лажици масло
 • брашно по потребаСостојки за одозгора:

   

 • 9 шолји шеќер
 • 11 шолји вода
 • 1 лимон

Подготовка:

 1. Јајцата се матат пенасто во сад, па се додаваат шеќерот, маслото, кокосот, како и малку брашно по потреба, за тестото да не биде ни тврдо, ни меко.
 2. Потоа тестото се пече околу 15-20 минути на 200 степени.
 3. Состојките за шербет, водата, шеќерот и лимонот се ставаат во сад да повријат, а потоа со нив се прелева готовото тесто.
 4. По неколку часа откако ќе се впие шербетот, послужете и уживајте.

Повеќе рецепти на Готви.мк

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами