За незаборавен викенд: Лесен десерт готов за 20 минути

За незаборавен викенд: Лесен десерт готов за 20 минути

Направете супер лесен десерт кој се подготвува за 20 минути, а со него може да се послужат четири лица.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 8 лажици шеќер
 • 1 лажица какао
 • 250 мл слатка павлака
 • 125 мл млеко
 • 3 лажици рум
 • 1 шолја варено кафе
 • 20 парчиња пишкоти

Начин на подготовка:

 1. Се матат јајцата со шеќерот и какаото, па се вари на пареа. Филот се лади, и се мати слатката павлака. Се соединува со филот.
 2. Се мешаат и кафето, млекото и румот.
 3. Оваа смеса се става во пишкотите, па пред да се наредат во чинија, се ставаат две лажици од смесата на дното.
 4. Се украсува по желба.
 5. Уживајте во вкусот и гответе со љубов.

Повеќе вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

 

singlepost_text