USA, New Jersey, Jersey City, Close-up of woman brushing teeth

Трик кој го олеснува животот: Овие намирници ја заменуваат четката за заби

Се најдовте на одмор, а ја заборавивте пастата за заби, или едноставно заборавивте да ја ставите на списокот за пазарење? Не грижетесе, овие намирници ќе ви го олеснат животот.Хигиената на забите е многу важна за телото, но ако се најдете во ситуација да немате паста за заби, за да ги направите блескави и бели, ви препорачуваме намирници кои ја заменуваат и делуваат благотворно на забите:

ЈАБОЛКА

Јаболката е природен чистач за забите со состојките кои ги содржи. Фосфорот, калциумот и флуоридот кои ги има во себе, помагаат забите да бидат бели.

МОРКОВ

Ако немате паста за заби послужете се со морков и избелете ги на природен начин.

ЦЕЛЕР

И целерот помага забите да бидат чисти и здивот да биде свеж.

Нареден пат кога ќе останете без паста за заби, не се нервирајте и не очајувајте. Овој трик ќе ви го олесни животот.

Поврзани вести на Готви.мк

Шпагети „Карбонара”:  Одличен ручек за љубителите на италијанската кујна

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук