Рецепт на денот: Ориз на шпански начин

Рецепт на денот: Ориз на шпански начин

Оризот е здраво и вкусно уживање кое може да се подготвува и во солена и во блага варијанта. Готви.мк ви нуди одличен рецепт за целото семејство.Ориз на шпански начин за вкус каков што не сте пробале до сега.

Состојки:

 • 1 шолја ориз
 • 1 кромид
 • 1 пиперка
 • 200 гр домати
 • 2 шолји вода
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица сол

Подготовка:

 1. Маслото се става во сад, па се додаваат ситно сечканите кромид и пиперка, на кои откако ќе се пропржат, им се додава и оризот. Се додава водаи домати, па малку сол и зачини по желба.
 2. Се вари 30 минути.
 3. Сервирајте со декорација од магдонос одозгора.
 4. Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо