Мамина салата: Вистински избор за летните денови

Мамина салата: Вистински избор за летните денови

Направете вкусна салата со тестенини, која е совршена за летниот период. Сè што ви треба се само четири намирници и неколку минути од вашето време.

Состојки:

  • 3 шолји тестенини триколоре
  • 3 домати
  • 2 пиперки
  • 1/2 главица кромид
  • 1 конзерва пченка
  • 1 кесичка мајонез

Подготовка:

  1. Ги вариме тестенините во три бои, во солена вода со малку масло. Ги цедиме и ги ладиме.
  2. Ги сечеме доматите, пиперките и кромидот, и во голем сад ги ставаме заедно со тестенините.
  3. Додаваме пченка, сол и зачини по избор, мајонез, и е мешаме.
  4. Оставаме во ладилник 10 минути, па послужуваме.

Поврзани рецепти на Готви.мк

Врап со туна кој се прави за 5 минути

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

singlepost_text