Бурито со зеленчук – вкус и изглед кој сите ќе ги освои

Бурито со зеленчук – вкус и изглед кој сите ќе ги освои

Веган бурито со многу зеленчук по рецепт на Влатко Тодоров. Одличен рецепт и уште подобар вкус.

Идеален рецепт за оние кои сакаат да воведат повремена промена во исхраната, а особено за сите кои постат или се хранат вегетаријански.

Состојки:

 • тортиљи
 • авокадо
 • тиквичка
 • пиперка
 • брокула
 • малку варен ориз
 • сенф
 • печурки
 • ротквица

Vege burito 2

Начин на готвење:

 1. Авокадото испасирајте го додека да стане како намаз. Оризот сварете го додека да омекне.
 2. Тиквичката, печурките и брокулата измијте ги и исчекајте ги на парчиња. Пропржете ги на малку маслиново масло за готвење.
 3. Пиперката и ротквицата измијте ги и исечкајте ги на парчиња.
 4. Намачкајте ја тортиљата со авокадо намазот и сенфот и додадете ги другите состојки.
 5. Замотајте во форма на бурито и сервирајте.

На здравје!

Веге бурито 3

Повеќе вести на Gotvi.mk:

Рецепт за летно бурито со пилешко

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Салата со рукола и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

ВИДЕО:  Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук

Многу вкусно: Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Pad Thai со пилешко

Посно и вкусно: Фурнарини за 1 минута

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Пица салами

singlepost_text