Викенд ручек: Крцкав помфрит од палента – нема подобро

Викенд ручек: Крцкав помфрит од палента – нема подобро

Помфрит може да се направи и од палента, и тоа највкусниот. Брзо се прави, а уште побрзо се јаде 🙂

Состојки:

  • 500 гр палента
  • 2-3 лажици маслиново масло
  • малку пармезан

Подготовка:

  1. Палентата се прави на вообичаен начин, 1 чаша палента на 3 чаши вода. Откако ќе биде сварена,се остава да се излади.
  2. Потоа се сече на ленти, па се пржи на масло од двете страни.
  3. Ставете ја во плех со хартија, намачкајте ја со масло и додадете зачини по желба, како и пармезан.
  4. Се става во загреана рерна на200 степени и се пече неколку минути додека пармезанот да се растопи.

Повеќе рецепти на Готви.мк

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

singlepost_text