ВИДЕО: Гранита од лубеница – десерт за врелите летни ноќи

ВИДЕО: Гранита од лубеница – десерт за врелите летни ноќи

„Гранита” е назив за леден десерт кој потекнува од Италија, а легендата вели дека онаа вистинска и оригинална Гранита може да се направи во Сицилија. Сè што ви треба за ледено и вкусно уживање во домот е лубеница.

Состојки:

  • 1 кг лубеница
  • сок од 2 лимети
  • 4 лажици шеќер

Подготовка:

  1. Извадете ги семките од лубеницата, па исечете ја на ситни делови.
  2. Исцедете го сокот од лимета.
  3. Ставете ги лубеницата, сокот од лимета и шеќерот во блендер и се добро измешајте, па сипете во стаклена чаша и додадете лед.

Поврзани рецепти на Готви.мк

Сите ќе се прашуваат како ви успеало: Направете торта од лубеница

Прочитајте колку се здрави семките од диња

Со лубеница до совршена линија – за 2 недели ослабете до 5 килограми

Лубеница: Еве зошто треба да ја јадете нејзината кора

ВИДЕО: Погледнете како треба да јадеме лубеница

Семките од лубеница помагаат при многу болести

Најчесто поставуваното прашање периодов: Еве како да изберете лубеница

ВИДЕО: Нема веќе нервози во кујната – исчистете ги семките од лубеница за две минути