Светски ден на пивото – Рецепт за палачинки со пиво

Светски ден на пивото – Рецепт за палачинки со пиво

Сте слушнале ли за палачинки со пиво? Ова е одлична и вкусна промена во кујната, а веруваме мажите ќе бидат најзадоволни 🙂

Состојки:

  • 3 јајца
  • 200 гр брашно
  • 1лажица мед
  • 400 мл пиво

Начин на подготовка:

  1. Јајцата и пивото изматете ги во сад па додајте ги медот и брашното.
  2. Мешајте додека не се соедини смесата .
  3. Направете ги палачинките вообичаено во тава на масло.
  4. Може да им ставите крем или, пак, сланина, сирење, кашкавал, овошје по избор…

Имајте убав Ден на пивото 🙂

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text