Светски ден на пивото – Еве зошто треба умерено да го пиеме

Светски ден на пивото – Еве зошто треба умерено да го пиеме

Според некои истражувања, пиење пиво ги прави артериите пофлексибилни, а со тоа се подобрува циркулацијата на крвта – Ова се дел причините зошто треба умерено да се пие пиво.

Пивото го намалува ризикот од срцеви заболувања за 20 до 40 проценти. Сепак, треба да пие одговорно и во умерени количини, бидејќи на тој начин се зголемува нивото на “добриот” ХДЛ холестерол и се намалува “лошиот” ЛДЛ холестерол.

Пивото е богато со витамини, а оние кои го пијат внесуваат 30 отсто повеќе витамин Б6 во споредба со луѓето кои не го консумираат.

Овој популарен пијалак помага во намалување на камен во бубрезите.

Пиењето пиво го потпомага менталното здравје и способноста, особено кај постарите жени.

Постојат голем број на студии кои покажаа дека пиењето пиво е ефикасно во борбата против Алцхајмеровата болест и ја подобрува меморијата и концентрацијата.

Бројни студии покажале дека оние кои редовно уживаат во пивото имаат 50 проценти помалку шанси да добијат мозочен удар.

Ве потсетуваме дека освен пиво со различни брендови и процент на алкохол, во големите маркети може да се најде и безалкохолно пиво.

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Заврши „Пивофест 2016“, организаторите презадоволни – Колку пиво се испило?

Маријана главна ѕвезда на Пивофест – А, еве кој напиток за бронзен тен го препорачува!

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет

 

Преземено од Прес24

singlepost_text