Ова масло е универзален лек: Направете го по домашен рецепт

Ова масло е универзален лек: Направете го по домашен рецепт

Освен маслиновото масло и маслото од кантарион е лек за многу болести. Дополнително, кантарионовото масло има антибактериско и антивирусно дејство, а воедно и е корисно за секакви рани и изгореници.

Затоа направете масло кое ќе ви биде универзален лек за изгореници, рани, акни….

Состојки:

  • масло
  • кантарион

Начин на подготовка:

  1. Купете или наберете кантарион и искористете ги жолтите цветови. Ставете ги во маслиново или некое друго масло.
  2. Ставете во стаклено шише, покријте со газа и оставете ги да отстојат 40 дена на сонце.
  3. Кога маслото ќе добие темно црвена боја е подготвено за користење.
  4. Чувајте го во фрижидер.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Куркума и млеко – здрава комбинација, екстра вкус

Дињата како лек – свежина и здравје во летните денови

Внесете здравје во домот: Куркумата е лек за 100 болести

Веднаш на пазар да ја набавите оваа намирница: Брокулата како лек

веднаш тркнете во маркет да купите ананас

Лубеницата е кралица на овошјето – вкусна чинија полна здравје

Здрав напиток од само 80 калории: Јагоди во чаша

singlepost_text