Маргарита – Коктелот од старите добри Холивудски филмови

Маргарита – Коктелот од старите добри Холивудски филмови

Подгответе одличен коктел за уживање во викендот со добро друштво:

Состојки:

  • 40 мл текила
  • 20 мл ликер од портокал (Cointreau, Triple sec)
  • 10 мл сок од лимета
  • сол
  • мраз

Начин на подготовка:

  1. Со парче лимета навлажнете го работ на чашата и потопете го во сад со покрупна сол.
  2. Состојките ставете ги во шејкер и додајте мраз.
  3. Растресете го шејкерот. Доволни се 20 секунди.
  4. Потоа прецедете ја течноста и налејте ја во претходно приготвената чаша.
  5. Украсете со парче лимета.

Освежете се и не заборавајте дека алкохолот е за повремено и умерено консумирање!

ФОТО и рецепт: Delicatessen Tinex

Рецепт за Смути со лубеница и чиа семе прочитај ТУКА

Рецепт за Десерт со јагоди и крем сирење прочитај ТУКА

Рецепт за Папардели паста со песто од ореви и рукола прочитај ТУКА

singlepost_text