Ќе ве врати во детството: Направете ја палентата на мама

Ќе ве врати во детството: Направете ја палентата на мама

Многумина од нас растевме со вкусот на палентата, а за да се вратите во детството и да го почувствувате одново овој вкус потребни ви се само неколку состојки.

Состојки:

  • 2-3 лажици маслиново масло
  • 200 гр палента
  • 2 јајца
  • сол

Подготовка:

  1. Во тава на маслиново масло ставете ја палентата која претходно сте ја свариле по вообичаена процедура – 1 шолја палента на три шолји вода.
  2. Кога ќе се подгрее, додадете две јајца.
  3. Ставете сол, измешајте и испечете како кајгана.

Повеќе рецепти на Готви.мк

ВИДЕО: Направете солени мафини за 3 минути

Класични благи мафини

Солени мафини со козјо сирење

Чоколадни мафини

ВИДЕО: Мафини со сирење готови за 10 минути

Мафини со 5 семиња

Брзо овесни мафини

singlepost_text