Двете омилени јадења на сите генерации соединети во едно: Пица макарони

Двете омилени јадења на сите генерации соединети во едно: Пица макарони

 Што е повкусно – пица или макарони? Одговорот е двете омилени јадења соединети заедно. Направете вкусни тестенини со сос за пица и уживајте во вкусот.

Состојки:

 • 400 гр макарони
 • 300 гр шампињони
 • 200 гр кашкавал
 • 100 гр шунка
 • сирење
 • доматно пире
 • оригано 
 • малку маргаринСостојки за прелив:

   

 • 2 јајца
 • 1 чаша јогурт
 • Малку сол

Подготовка:

 1. Макароните се варат вообичаено, во врела солена вода со малку масло. Потоа се цедат со ладна вода, па се става во нив кашкавал, сирење на коцки, кечап, оригано и шунка.
 2. Печурките се пропржуваат на тава со масло неколку минути, па и тие се додаваат.
 3. Сè се соединува, па се става во огноотпорен сад, подмачкан со малку маргарин.
 4. Се додава уште малку кечап и сирење, па се матат јајцата со јогуртот и малку сол и смесата се посипува одозгора.
 5. Се пече околу 20 минути на 200 степени.

Повеќе вести на Готви.мк

Многу добра вест! Тестенините помагаат во слабеење

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук

 

singlepost_text