Брз и лесен десерт: „Петит самер”

Брз и лесен десерт: „Петит самер”

Одличен лесен и брз десерт со бисквити погоден за секоја прилика.

Состојки:

  • 250 гр маргарин
  • 500 гр сирење
  • 1 сок од лимон
  • 200 гр шеќер
  • 1 желатин1 ванилин шеќер 
  • бисквити

Подготовка:

  1. Пенасто се матат маргаринот со сирењето, шеќерот и ванилиниот шеќер.
  2. Желатинот се прави според упатството на кесичката и се додава лимонов сок во него.
  3. Во тепсија на дното се редат бисквитите, па фил, па кекси за поклопување.
  4. Се става во фрижидер добро да се олади.

Повеќе десерти на Готви.мк

Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео)

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

 

 

singlepost_text