Вака готви Емина Јаховиќ – направете го нејзиниот омилен деликатес

Вака готви Емина Јаховиќ – направете го нејзиниот омилен деликатес

Емина Јаховиќ за српските медиуми го кажа својот омилен рецепт. Сега имате прилика да го направите и вие.

Состојки:

  • 6-7 круши
  • 3 лажици лимонов сок
  • 1/2 лажиче ѓумбир
  • 1/2 лажиче цимет
  • 120 гр шеќер

Подготовка:

  1. Се лупат крушите, па се ставаат во огноотпорен сад. Се преливаат со лимонов сок одозгора, па се наросуваат сите зачини.
  2. Во посебен сад се става шеќерот за да се карамелизира на оган. Се полеваат крушите и се ставаат во рерна околу 40 минути на 180 степени.
  3. Може да ги послужите и со топка сладолед.
  4. Пробајте и пратете ни фотографија на gotvi@gotvi.mk како ќе ви испадне овој благ деликатес 🙂

Повеќе вести на Готви.мк

Емина Јаховиќ објави фотографија на Instagram и доби 12.000 комплименти

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

 

 

singlepost_text