Свежа салата со туна за здрав старт на денот

Свежа салата со туна за здрав старт на денот

Направете лесна, свежа и летна салата со туна која ќе биде готова за само 15 минути. Со неа може да се нагостат 4 лица.

Состојки:

 • 200 гр тестенини во бои 
 • 2 домати 
 • 1 главица кромид 
 • 1 краставица 
 • 1 зелена пиперка 
 • 150 гр туна 
 • неколку листови зелена салата 
 • 3 лажици јаболков оцет 
 • маслиново масло 
 • зачини по вкус

Поготовка:

 1. Тестенините се варат во солена вода со масло, се цедат и се ставаат во длабок сад. Врз нив се става ситно сечканиот кромид. 
 2. Се сечат останатите намирници и се додаваат во садот, па се става и зелената салата. 
 3. Се додаваат туната и зачините, како и малку масло и оцет. 
 4. Сè убаво се меша. 
 5. Уживајте во храната и гответе со љубов 🙂

Поврзани вести на Готви.мк

Врап со туна кој се прави за 5 минути

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text