Направете го највкусниот грашок

Направете го највкусниот грашок

Направете вкусна и богата чорба од грашок за целото семејство.

Состојки:

 • 500 гр грашок
 • 1 морков
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица црвен пипер
 • зачинал

Начин на подготовка:

 1. Морковот излупете го и исечете го на кругови, па ставете го во 1 литар солена вода. Откако ќе зоврие, ставете го грашокот кој претходно е добро исчистен. Може да употребите и замрзнат грашок кој ќе го обарите според упатството на кесичката.
 2. Кога ќе омекне грашокот, исцедете го од водата, но неа не ја фрлајте, туку ставете ја настрана.
 3. На масло пропржете малку шеќер, благо да се карамелизира, ставете го грашокот со морковот внатре, промешајте и ставете црвен пипер.
 4. Потоа, ставете ја и водата во која се готвеше грашокот. Варете уште 10 минути.
 5. Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text