Кромидот како лек – има чудотворни дејства

Кромидот како лек – има чудотворни дејства

Кромидот иако секогаш ни создава солзи на очите кога го приготвуваме, има навистина чудотворни дејства врз организмот.Кромидот помага при изгореници, па ако сте се изгореле, ставете парче врз местото и болката ќе престане.

Кромидот помага при убоди од пчели, оси и други инсекти. Ако сте алергични и ве касне некој инсект, веднаш ставете кромид на местото на отокот. Така, отокот ќе исчезне. Но, задолжително примете ја и соодветната терапија за да не дојде до гушење или други сериозни последици.

Кромидот помага и при висока температура. Лекот на вашата баба или мајка со чорапи со оцет и компири може да се замени и со кромид. Пробајте и ќе видите дека веднаш ќе ви ја симне температурата.

Одличен е и за регулирање на притисокот, така што секоја свежа салата надополнете ја со свежо сечкан бел или црвен кромид.

Повеќе вести на Готви.мк

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?

ВИДЕО: Турски специјалитет – рецепт за вртена пита со месо и компири

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

 

singlepost_text