Интернетот полуде за новиот рецепт за палачинки

Интернетот полуде за новиот рецепт за палачинки

Интернетот полуде за овие палачинки, кои се посебни по својот фил, а еве и зошто.

Состојки:

  • 180 грама лешници 
  • 100 мл млеко 
  •  40 грама путер 
  •  една рака суво грозје (по желба) 
  • чоколадо за готвење

Подготовка:

  1. Сувото грозје прелијте го со топла вода и оставете го околу половина час да омекни. Лешниците ставете ги во сад за торта испечете ги во рерна 10 минути на 180 степени. Потоа лешниците ставете ги во кујнска крпа и виткајте ја за да им испадне лушпата. Потоа лешниците измелете ги, прелијте ги со врело млеко и додајте путер, па измешајте. Измелете го омекнатото суво грозје и додајте го во лешниците. 
  2. Цела смеса измешајте ја убаво и филот е готов. 
  3. Прелијте ги палачинките заедно со стопеното чоколадо.

Превземено од Пресс24

Повеќе рецепти со палачинки на Готви.Мк

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

 

singlepost_text