Вкусот од детството со неодолив сос: Палента со прелив од печурки

Вкусот од детството со неодолив сос: Палента со прелив од печурки

 Направете вкусна палента со сос од печурки. Неверојатен вкус на сочни печурки и палента кои ќе ви останат долго во сеќавањето, а ова е ручек кој ќе го обожаваат сите генерации.

Состојки:

 • 300 гр шампињони
 • 2 лажици масло
 • 3/4 шолји палента
 • 1/2 лажица оригано
 • 3 чешниња лук
 • 2 лажици сок од лимон
 • 2 шолји млеко
 • 1 шолја изрендано сирење
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Шампињоните се пржат на масло неколку минути, па им се додаваат зачините, лукот, сокот од лимон и сè се меша.
 2. За палентата, ставете млекото да поврие, па додајте ја палентата и постојано мешајте. Додајте ги сирењето и малку сол, па сè варете околу 5 минути.
 3. Ставете ја палентата на чинија и посипете ја со шампињоните.

Поврзани вести на Готви.мк

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината