Вкусно месо во сос: Пилешко со павлака и индиски ореви

Вкусно месо во сос: Пилешко со павлака и индиски ореви

На менито денеска ви предлагаме да приготвите одлично пилешко со павлака кое има неверојатен вкус. Еве го рецептот:

Состојки:

  • 450 гр пилешко месо
  • 1 шолја јогурт
  • 1 шолја индиски ореви
  • 1 лажица сенф
  • зачини по вкус

Подготовка:

  1. Пилешкото месо најпрво се вари во солена вода, а во меѓувреме се мати јогуртот со сенфот, се додаваат зачините, како и ситно смелените индиски ореви.
  2. Се цедат пилешките гради од водата и се мешаат со сосот. 
  3. Уживајте во одличниот вкус.

Повеќе рецепти на Готви.мк

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки