Психолозите ги препорачуваат: Ова овошје е антидепресив

Психолозите ги препорачуваат: Ова овошје е антидепресив

Иако сите консумираме банани, веројатно малкумина од нас знаат дека тие носат многу здравствени придобивки за организмот и помагаат да се подобри расположението.Бананите содржат големо количество на триптофан кој делува како седатив, па затоа ги смируваат нервите, ја лечат тагата, а воедно со своите витамини помагаат за поголемо здравје на организмот.

Бананите, без разлика дали ги јадеме свежи, во колачи, торти, смути или сокови, го подобруваат нашето расположение и не штитат од многу болести.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти со банана:

Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела

Мафини од банани

Напиток кој заменува 100 стомачни

Ви здодеа од кафето? – Банана и кикиритки, нешто различно во кујната

Напиток кој го менува денот -Смути од кафе и банани

Вкусни чоколадни мафини

Класични благи мафини

Чоколадни мафини

Брзи овесни мафини

Мафини со 5 семиња