Компир во тава за чиста десетка

Компир во тава за чиста десетка

Направете совршен ручек со компири каков што не сте направиле до сега.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 500 мл павлака за готвење
  • 2 дл млеко
  • 1 дл масло
  • сол
  • сирење

Подготовка:

  1. Во сад се ставаат млекото и масло да загреат, а компирот се реди во тава, исечен на кругови. Се пече во загреана рерна на 200 степени околу 40 минути, а претходно се полева со млекото.
  2. Се вади надвор на кратко пред да биде готов, се става врз него павлаката измешана со сирењето и зачини и се враќа назад.

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

singlepost_text