Грешка која сите ја правиме кога вариме кафе

Грешка која сите ја правиме кога вариме кафе

Без разлика дали се работи за лето или зима, пролет или есен, секогаш сакаме да уживаме во шолја топло кафе. Сепак, постои грешка која сите ја правиме кога вариме кафе.Инстант кафето денеска го има во речиси секое домаќинство, но се прави една грешка при подготовката. Водата во која го спремаме кафето не смее да биде врела.

Ако правиме инстант кафе со вода која е врела, го расипуваме вкусот. Идеалната температура е меѓу 90 и 96 степени, односно температурата пред водата да почне да врие.

Поврзани вести на Готви.мк

Пржена банана

Напиток кој го менува денот: Смути од кафе и банана

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Видео: Како да излупиме лук, јајце и банана

Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот?

Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција

singlepost_text