Суфле од сирење – одличен додаток за секое јадење

Суфле од сирење – одличен додаток за секое јадење

Направете вкусно суфле од сирење за кое ви се потребни само неколку состојки. Одлично оди со сите видови оброци.

Состојки:

  • 1 жолчка
  • 1 крем сирење
  • 50 гр кашкавал
  • масло
  • 1 белка

Начин на готвење:

  1. Во еден сад ги ставаме жолчката од јајце и крем сирењето, заедно со маслото и сето тоа го мешаме, па го ставаме во тава на оган да се свари. Го додаваме и исечканиот кашкавал. Оставаме само 10 гр за најодозгора.
  2. Ја матиме белката додека не добиеме цврст снег и го додаваме постепено филот и мешаме.
  3. Смесата ја ставаме во калапи подмачкани со малку масло, па на врвот го ставаме останатиот изрендан кашкавал.
  4. Печеме неколку минути на загреана рерна на 180 степени.

На здравје!

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви

ВИДЕО: Еве како да направите декоративна роза од домат за минута

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

singlepost_text