Со ракија до 100 години – Ама по една чашка дневно!

Со ракија до 100 години – Ама по една чашка дневно!

Луѓето кои повремено пијат, според некои истражувања се поздрави и подолго живеат од оние кои никогаш не пијат или од алкохоличарите. Една ракија дневно делува превентивно на дијабетесот, ревматичниот артритис, остеопорозата, камен во бубрег, стрес и депресија, паркинсова болест, хепатитис А, ангина пекторис, а добра е и за меморијата.

Треба да се знае како се пие ракија. Не треба да се претерува, треба да се ужива во нејзината боја, мирис, вкус и да се пие во умерена количина…

Тинктура од ракија:

Оваа тинктура овозможува подобро снабдување на ткивата со кислород, ја намалува вискозноста на крвта, ја намалува можноста за создавање на згрутчувања во крвта, делува на отпорноста и еластичноста на крвните садови, ја намалува нивната пропустливост, ја отстранува болката во нозете…Исто така го намалува нивото на триглицеридите и холестеролот во крвта и поволно влијае на функцијата на црниот дроб.

Состојки за една доза:

  • 50 грама цветови од невен
  • 100 грама рузмарин
  • 100 грама госпина трева
  • 100 грама темјан
  • 100 грама семе од коприва
  • 1 литар ракија

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки добро да се измијат и ситно да се исечкаат.
  2. Потоа се мешаат со ракијата во стаклено шише кое потоа треба добро да се затвори. Оставете го шишето да отстои 15 дена на сонце или на топло место, но не заборавајте секој ден да го промешате неколку пати.
  3. По овој процес,  напитокот процедете го низа цедалка или газа и чувајте го во стаклено шише.

Се консумира по една супена лажица наутро пред појадок и навечер пред спиење.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

 

Преземено од Прес24

singlepost_text