Секој ден во јогуртот ставала од овој зачин – резултатот е неверојатен

Секој ден во јогуртот ставала од овој зачин – резултатот е неверојатен

Личностите кои дневно јадат по една лажица ким дури три пати побрзо губат на телесната тежина за разлика од оние кои се на диета, но не го консумираат овој зачин.

До ваков заклучок дошле научниците од иранскиот медицински институт “Shahid Sadoughi“ во најновото истражување.

Во истражувањето учествувале 88 жени со прекумерна тежина на кои дневниот внес им бил 500 калории и ги следеле советите за здрава исхрана.

Меѓутоа половина од испитаниците секојдневно јаделе по три грама ким во прав во немастен јогурт.

По три месеци, групата која консумирала ким значително ослабела. На почетокот губеле по1,5 килограм повеќе од жените кои не го консумирале кимот, а дури и 14 отсто им биле смалени маститите во телото. Жените кои не јаделе ким изгубиле околу пет килограми, но мастите во телото се спуштиле за 4,9 отсто.

Освен тоа овој зачин помага и нивното на лошиот холестерол да се спушти за 10.

Научниците овој ефект го објаснуваат со тоа што кимот содржи многу фитпосфери кои  имаат способност да го апсорбираат холестеролот, а содржи и материи кои го забрзуваат метаболизмот.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Наместо да слабеете се дебелеете? Прочитајте што е причината

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

 

Преземено од Прес24

singlepost_text