Потпечен француски компир – тава со преубав вкус

Потпечен француски компир – тава со преубав вкус

Направете компир на француски начин од кој сите ќе бараат репете. Овој ручек ќе го израдува вашето семејство.

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 100 гр шунка
 • 4 колбаси по избор
 • 6 јајца
 • 1 канче кисела павлака
 • 100 гр млеко
 • зачини

Подготовка:

 1. Компирите се варат во солена вода, а во меѓувреме се варат и јајцата во друг сад на оган. Во истиот сад со јајцата се варат и колбасите, но само неколку минути.
 2. Потоа, сварените компири и колбаси со јајцата се сечат на кругови и се зачинуваат, па се ставаат во тава со масло. Се реди компир, колбаси, јајца, па се така додека има смеса.
 3. Најгоре се става шунка, а сè се полева со смеса од кисела павлака, едно јајце и млеко.
 4. Печете на температура од 180 степени околу 40 минути.
 5. Вкусот е одличен!

Поврзани вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

 

 

singlepost_text