Дебелеат и многу се штетни: Избегнувајте газирани сокови

Дебелеат и многу се штетни: Избегнувајте газирани сокови

Иако сите сакаме понекогаш да се освежиме со газиран сок и да го чуеме звукот на ладна лименка која се отвара, сепак газираното е штетно за нас и нашето здравје.Доколку пиете газирано тоа значи дека на телото му ги црпите основните состојки, бидејќи една чаша газирано има фосфорна киселина која дополнително ни црпи се хранливо од организмот.

Исто така, овие сокови имаа фруктозен сируп кој влијае на шеќерот и може да предизвика дијабетес, а и неизбежно е да се спомене дека соковите дебелеат, па затоа треба да не ги консумираме особено во летниот период.

Затоа, нареден пат почесто одлучете се за природен сок или некое здраво смути, наместо да ги зголемувате килограмите и сами да си го нарушувате здравјето со газирано.

Поврани вести на Готви.мк

Со Нордиска диета слабејте без гладување

Протеините – основа на ефикасните диети

ВАЖНО: 5 намирници за рамен стомак ова лето

Мед диета: Ослабете 2 килограми за 3 дена

Брза диета според вашата градба на тело

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате