Чоколадна торта со шлаг готова за 15 минути

Чоколадна торта со шлаг готова за 15 минути

Направете вкусна чоколадна торта со шлаг за само 15 минути. Нема да ви одземе многу време, а има одличен вкус.

Состојки:

 • 30 гр какао
 • 90 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 1 лажица сол
 • 20 гр шеќер
 • 6 лажици масло
 • 80 мл млеко
 • 1/2 лажица екстракт од ванила

Подготовка:

 1. Се мешаат сите суви состојки во еден сад, потоа се додаваат и течните и се меша.
 2. Се става тортата во мал калап и се пече 15 минути на 170 степени.
 3. Декорирајте ја одозгора со шлаг.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

 

singlepost_text