Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Со четири состојки од кујната направете вистински деликатес готов за неколку минути 🙂

Состојки:

  • 250 гр путер
  • 500 гр брашно
  • 1 јајце
  • 2 дл пиво
  • 100 гр сусам
  • 1 прашок за печиво
  • Сол

Подготовка:

  1. Направете тесто од сите состојки, кое не треба да се лепи на прстите. Направете топки, исукајте ги и направете мини-дискети.
  2. Додајте малку брашно ако треба.
  3. Печете во тостер за вафли по сопствен вкус.

Поврзани вести на Готви.мк

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки

ВИДЕО: Еве како да направите похован сладолед

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Како да излупиме лук, јајце, банана и компир за 5 секунди?