Зелена чинија со многу витамини: Шпагети од тиквички

Зелена чинија со многу витамини: Шпагети од тиквички

Направете вкусна зелена чинија со преубав вкус. Шпагети со тиквички е новиот омилен рецепт на трпезата за целото семејство.

Состојки:

 • 2 тиквички исечкани на ленти 
 • 1 лажица маслиново масло 
 • 1 чешне лук 
 • 1 кромид 
 • 300 гр домати 
 • 200 гр пилешко месо 
 • зачини

Подготовка:

 1. Во тава со масло се става пилешкото сечено на коцки и се пржи со зачините по избор. Се додаваат кромидот и лукот ситно исечкани, а потоа и доматното пире. Оставете да се пржи сè заедно околу 5-6 минути. 
 2. На крајот ставете ги тиквичките и динстајте. 
 3. Сервирајте во длабока чинија. 
 4. Одлично одат со бело вино.

Поврзани рецепти на Готви.мк

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Рости од компир

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт