Вкусот на летото во чаша: Направете смути од диња

Вкусот на летото во чаша: Направете смути од диња

Направете вкусно и хранливо смути од диња, сезонското овошје кое сите го сакаме на трпеза. Дињата содржи многу витамини и минерали, содржи витамин Ц, Б, калциум, калиум, магнезиум, фосфор, железо и бакар.Всушност, таа има три пати повеќе калиум од лубеницата. Помага за правилна работа на желудникот, побрзо варење на храната, ја подобрува крвната слика и се користи како превенција од појавата на рак.

Па, не се двоумете. Купете диња, додадете малку вода и нане и направете здраво смути за вас и најблиските.

Состојки:

  • 1 шолја диња 
  • 200 мл вода 
  • неколку ливчиња нане

Начин на подготовка:

  1. Ставете ги водата, нането и дињата во блендер и изматете убаво.

     

  2. Ставете ја смесата во стаклена чаша. 
  3. Може да додадете и мраз за разладување.

Повеќе вести на Готви.мк

Веднаш на пазар да ја набавите оваа намирница: Брокулата како лек

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Појадувајте и ќе слабеете – Еве како да го забрзате метаболизмот

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешк