Солена торта од палента – вкусот од детството на нов начин

Солена торта од палента – вкусот од детството на нов начин

 Направете крцкав деликатес од палента, која секогаш кај нас го буди сеќавањето на вкусните мигови од детството. Оваа солена торта ќе ви стане омилена.

Состојки:

  • 1 пакетче палента 
  • 1 кг свежи шампињони 
  • сол 
  • бибер

Подготовка:

  1. Сварете ја палентата на вообичаен начин, односно три чаши вода на една чаша палента. Нека биде средно густа. 
  2. Во округол сад ставете малку масло, па палента, па печурките кои претходно ќе ги сварите во солена вода, па остатокот од палентата. Обликувајте ја рамномерно. 
  3. Откако малку ќе отстои сечете ја како торта и уживајте.

Поврзани вести на Готви.мк

ВИДЕО: Направете солени мафини за 3 минути

Класични благи мафини

Солени мафини со козјо сирење

Чоколадни мафини

ВИДЕО: Мафини со сирење готови за 10 минути

Мафини со 5 семиња

Брзо овесни мафини

 

singlepost_text