Корнфлекс колачиња – хранливи, вкусни и здрави

Корнфлекс колачиња – хранливи, вкусни и здрави

Вкусните корнфлекс колачиња ќе станат составен дел од вашето мени. Тие се одлично слатко задоволство, а воедно се хранливи и здрави[ingredients title=”Состојки:”]

  • 250 гр маргарин 
  • 200 гр чоколадо за готвење 
  • 150 гр сечкани ораси 
  • 250 гр корнфлекс 
  • 6 лажици мед 
  • 4 лажици шеќер

[/ingredients]

Подготовка:

  1. Ставете го маргаринот на оган да се растопи, додајте ги искршената чоколада, медот и шеќерот. 
  2. Во оваа смеса додадете ги и сечканите ореви, корнфлексот и се добро измешајте. 
  3. Со лажица полнете калапи за печење – корпи за колачиња и ставете ги да се стегнат во фрижидер.

Повеќе вести на Готви.мк

Чоколадни мафини

Капкејк мафини

Ултра брзи пица мафини

Мафини од банани

Брзи овесни мафини

ВИДЕО: Мафин рози од јаболко

singlepost_text