ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Милион евра за оваа фотографија со компир – Еве зошто

ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Милион евра за оваа фотографија со компир – Еве зошто

Кевин Абош, еден од најдобрите светски фотографи, продаде фотографија со компир за неверојатни 1 милион евра.

Фотографијата е сликана во 2010 година, а неа се наоѓа еден компир со црна позадина. Абош своите слики ги продава за околу 260 илјади евра, а зошто овој компир е толку посебен да ја достигне оваа вртоглава сума, Абош не знаеше да објасни.

Горд сопственик на ова уметничко дело е неименуван бизнисмен, кому ова не му било прв пат да купува слика од Абош, но признава како за купување на оваа фотографија се одлучил после неколку чаши вино. Тој уште додал, дека секој може да направи некаква глупост после неколку чашки.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири

Гнездо од компири со селско месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

Преземено од Прес24

singlepost_text