Рецепт за веге ручек со само една намирница: Крцкав пржен карфиол

Рецепт за веге ручек со само една намирница: Крцкав пржен карфиол

Направете вкусен ручек за целото семејство. Карфиолот може да има неодолив вкус 🙂

Состојки:

  • 200 гр карфиол
  • 150 гр брашно
  • 2 јајца
  • 50 мл масло
  • 2 лажици лимонов сок
  • сол
  • бибер
  • магдонос

Подготовка:

  1. Карфиолот се става во солена вода, а откако ќе се обари, се цеди и се посолува. Се прелива со масло и лимонов сок и го оставаме да ги упие во себе. Додадете ги зачините по вкус.
  2. Од брашното и јајцата со мешање формираме смеса, па секој цвет од карфиолот убаво се поминува во смесата и се пржи на тава со масло.

Поврзани вести на Готви.мк

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Шпагети aлполи

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

 

singlepost_text