Фантазија рецепт: Крањска со зеленчук

Фантазија рецепт: Крањска со зеленчук

За брз, а вкусен ручек или кога сте на одмор. Сè што ви треба за одличен ручек за цело семејство е вкусниот крањски колбас и многу зеленчук. Еве го рецептот на Тоше:

Крањска Пекабеско рецепт 3

Состојки:

 • 1 тиквичка
 • 1 морков
 • 3 чешниња лук
 • 2 лути пиперки
 • 1 Блага пиперка
 • 1 глава кромид
 • 3 крањски колбаси на Пекабеско
 • 3-4 јајца (по вкус)

Крањска Пекабеско рецепт 2

Начин на готвење:

 1. Пекабеско крањскиот колбас исечете го на кругчиња со средна дебелина.
 2. Ставете го зеленчукот да се запржи со малку масло за готвење. Пржете на среден оган околу 10-15 минути, потоа додадете ги колбасите и пржете на силен оган уште 10 минути.
 3. По вкус можете да додадете и јајца. Во овој случај промешувајте почесто.

На здравје!

ИДЕЈА: Следниот пат кога ќе ја правите оваа вкусна пита наместо Крањска можете да употребите Пекабеско Македонски тенок колбас или скараџиски премиум. Исто така, комбинацијата на зеленчукот можете да ја менувате по ваш вкус.

Пекабеско колбаси фото

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, лук и босилек

Печена пица палачинка

Која е тајната за совршени лазањи?

singlepost_text