Семејството ќе дотрча по опојната миризба: Пирошки со сирење

Семејството ќе дотрча по опојната миризба: Пирошки со сирење

Крцкави, меки и вкусни пирошки со кои ќе го разбудите семејството. Верувајте, ќе дотрчаат кога ќе го почувствуваат прекрасниот мирис 🙂

Состојки:

  • 400 гр фета сирење 
  • 3 јајца 
  • 2 дл јогурт 
  • 1 прашок за печиво 
  • 500 гр брашно 
  • 1 лажица сол 
  • масло

Подготовка:

  1. Сирењето издробете го во сад, додадете ги јајцата кои претходно ќе ги разматите, па потоа и брашното, малку сол, јогуртот и прашокот за печиво. 
  2. Направете тесто и расукајте го со дебелина на еден прст. 
  3. Направете коцки, пржете ги на тава со масло и уживајте.

Повеќе рецепти на Готви.мк

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука