Потсетете се на вкусот од детството: Направете пуслици

Потсетете се на вкусот од детството: Направете пуслици

Направете вкусни пуслици кои ќе ве вратат во детството.

Состојки:

  • 2 белки од јајца
  • 150 гр шеќер
  • 1 лажичка лимонов сок

Подготовка:

  1. Се матат белките со лимоновиот сок во длабок сад, па постепено се додава шеќерот.
  2. Откако ќе добиете цврст шлаг ставете го во шприц за готвење и обликувајте пуслици.
  3. Печете во плех со хартија за готвење околу 1 час на 130 степени.

Поврзани рецепти на Готви.мк

Јогурт крем: лесен и евтин црвено жолт десерт

Ви остана лиснато тесто во кујната? – направете брз и вкусен десерт 

Десерт готов за 20 минути

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ледено уживање – Брз десерт во чаша

Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце

 

singlepost_text